Независимо от веществените условия, които свързват човека със земята, човекът е загадка, а природата също е изпълнена с множество тайни. Човешкият разум, замъглен и притъпен с привички, може и да не забелязва тая тайственост и подобно на слепец, що няма понятие за слънчеви лъчи, да не съзира онова мощно влияние, което иде от Отвъд. Ако вселената със своята безкрайност е открита за разумното същество само в една малка незначителна част, ограниченият човешки разум не може да твърди, както това правят хората на материалистичния светоглед, че всичко започва и свършва тук, долу на земята и че историята на човешкия род не представлява нищо друго, освен път на съзнание, определено изключително от общественото битие. („Към критика на политическата икономия”, К. Маркс).Преди всичко, историята на човечеството е история за еволюцията на земната разумна единица. Човечеството в своята история не е имало една окончателна строго определена цел; много пъти, особено в първите дни на своя исторически живот, то е било като малко дете, водено от грубо себелюбие, тесногръди нагони и пр. Едва по-сетне, в неговото юношество и в неговата възмъжалост се забелязват мигове и проблясъци на нещо по-възвишено, идейно.
Марксистите или по-право, философите - материалисти са прави, давайки преднина на икономиката в раншния исторически живот на човечеството, макар че от друга страна, зад тая икономика или стопански отношения да се крият цяла редица други причини — от ок.- мистично естество. В последния историч. живот, когато мъглата около човешкия единичен или обществен разум е почнала да се вдига, икономиката, тъй охотно туряна като на всеко гърне и мерудия от Маркса, започва да отстъпва място и добива второстепенно значение. (*)
(* Човек не е само свободна разумна личност. Той е също и същество чувствено и материално. Християнството признава безусловното и вечно значение на човека не само като духовно, но и като материално същество: християнството приема възкресението и вечния живот на телата; а и досежно целия веществен свят цел и изход на световния процес се явява, според християнството, не унищожението, а възраждането и възстановяването му като материална среда на царство Божие: християнството обещава не само ново небе, но и нова земя”. (Историч. дела на философа Вл. С. Соловьов).
Човечеството във всяка епоха е трупало както духовни, така и веществени придобивки: придобивките от една епоха са послужвали за основа на последващи и т. н. до днешен ден. Ако в историческия живот е имало събития и случки, които за известно време са бъркали на тоя еволюционен ред, това са били пречки, които биха минали под общото име обществена порочност или нецелесходност (нецелесъобразност). И подобно на някоя болест, бъркаща на жизнения процес в човека, така и тая обществена порочност е забавяла за известно време стъпките на историческия човек.
„Човекът е обществено животно.” Така казва Аристотел и донякъде той е прав. Ала по отношение на външните скрити и явни условия човек се явява с 3 лица, в три положения: а) физическа единица, б) обществена единица и в) съкровена единица.
Първата се нуждае от хляб и за нея важи преди всичко израза: рrimo vivere deinde philosophari (първом трябва да се живее, а сетне - да се мъдрува). Тука вече историческият, също и научният материализъм е пълен заповедник.
В положението на обществена единица, човек се приучва на права и задължения, на свобода и дълг. Тука вече въпросът на стопанските и икономическите отношения е примесен с редица други въпроси, от които по-главни са тия: 1) семейството; (**)( Виж кн. „За семейството и детето” изд. на Пс. О. — 1925 ); 2) съседите; 3) общината; 4) учреждението или мястото, гдето работи човек; 5) църковната организация; (***)((*** Виж кн. „За църквата от о. м. гледище”, изд. на Пс. О. — 1925.)6) партийната или професионалната организация; 7) обществената средина;(****)( **** Виж кн. „За обществото и младежа”, изд. на Пс. О. — 1925.) 8) държава; 9) човечеството и 10) вселената. Както се вижда от посочените 10 точки, участието на човека в обществото е многослоен процес и ако си представим, че разумната единица расте кръгово в тоя процес, душата се натрупва с всевъзможни впечатления, мисли, учения, наклонности. При това положение, и стопанските, и икономическите условия се променят, изтънчват се, преобразяват се до неузнаваемост. Напр. жилището на дивака представлява една груба колиба с 3 — 4 дървета без всякаква покъщнина, когато жилището на образования европеец представлява удобна, комфортна къща с всевъзможни отделения и скъпа украса. Всичко това материално богатство не се длъжи само на икономически подем, но и на образование и възпитание, спечелени с вековна борба, стремеж, труд и пр., както и на посочените по-горе условия.
Най-после, третото положение на разумната единица — съкровеният човек, е най-важно. Човек се явява на земята едно ок. мистично същество, безсмъртно по самата своя същина и стремящо се към вечнитеистини по пътя на постепения напредък. Човешките постъпки, макар даже само за насъщния хляб, се обуславят от съвсем други причини, далеч по-различни от животинските. Да се нахрани човек — това е физиологична нужда, ала не са ли същевременно прави думите на Иис. Христа: „Не само с хляб може да бъде жив човек”?
Та и самите социал-демократи и комунисти, поставящи на теория материалистичния светоглед за ръководно начало, на практика съвсем не се придържат към него. Така напр. след като се нахрани (като физ. човек, разбира се) социал-демократът или комунистът започва да се препира с някой „буржоа” за Марксовите „вечни” истини, обича да отиде на някоя сказка, гдето ще си почешат езиците с някои „другари” като него, или най-сетне, ако е празник на труда 1 май, ще тури лента с пролетарска емблема и ще манифестира из улиците своите убеждения. Та и буржоата не правят ли така, според своите си убеждения? И тия действия, произтичащи от чисто психични причини— впечатления, убеждения, мисли, слонности и пр. — не отмятат ли настрана, да не кажа обезличават съвсем стопанските или икономическите?
Някога Платон определил пред своите ученици човека така : „животно с крака и глава, без перушина.” И днес, по подражание на К. Маркс и досущ подобно на Платоновото определение, всеки материалист бърза да заяви: „Човек е животно само със стопански, строго икономически отношения, други няма.” Други правят една малка отстъпка, заявявайки: „Наистина, има и други условия, но маловажни, почти без значение.” А когато се научил Диоген за Платоновия „човек”, взел един петел, оскубал му перушината и извикал високо пред учениците му: „Ето човекът на Платона!” Изглежда, че и Марксовият или материалният човек не ще се различава повече от един проскубан петел.
Третото лице, в което се явява мислещата единица, е съкровеният човек. Зад физиологичните нужди, които приравняват човека с животните(5.( (5) Колкото и да сме съгласни с психола-марксизмът («Житно зърно» 4 — 5, год. III — 1925), който допуска психичното и в низшите животни; колкото и да приемаме степените на съзнание в природата от минерала до човека; колкото и да наподобяваме съзнанието на низшите животни с подсъзнанието на човека (неудобно наподобение от г-н Боян Боев), — пак не можем да намерим на земята «съзнателно» животно или растение като безсмъртния човек, царя на творението.) , зад обществените нужди, които създават едно същество, зависимо от обществото, човек е нещо п о- д р у г о: в него живее едно тайнствено Аз, което горе-долу всеки съзнава, ала се затруднява да определи. Това Аз не подлежи на разрушение, както показват многобройните научни опити на Уилям Крукс, Цьолнер, Аксаков, К. Фламарион, Ц. Ломброзо, Шкиапарели, Шарл Рише и пр. опитите с магнетически сеанси, хипноза, материализации на духове не водят към друго заключение, освен това: човек живее и след смъртта си. Френският учен Алберт Тоша в кн. си „Sees vies successive” излага своите опити, произведени под наблюдението на други лекари психиатри над 19 сомнамбули. Той ги заставял през време на изкуствения сън да преживяват, сиреч, реално да възпроизведат техните минали животи или въплъщения на земята в разни лица.
Задава се сега въпроса : кой е този ясновидец, действащ независимо от физическото тяло, който в туй състояние се проявява, когато живият организъм не съществува? — Отговорът на тоя въпрос, или по-точно пътят към тоя отговор е показан в друго едно съчинение на същия де Роша: „Излъчване на чувствителността” (Exteriorization de la Sensibilities). Потапяйки приспания в състояние на дълбок сън, еспериментаторът съдейства да се отдели от органическото тяло звездният двойник, в който се съсредоточава всичката чувствителност, сиреч, всичкият индивидуален живот на човека. Трябва да се забележи, че тоя звезден двойник, който всъщност дава формата на физическото тяло при раждането, не прекъсва връзката си с оставеното настрана тяло: една тънка нишка като паяжина го свързва с това последното. Ако тая жица се скъса, смъртта последва моментално; ако ли пък опитът продължи повече време, приспаният започва да се безпокои и тревожи. Д-р Ж. Енкос в кн. си „Магия и хипноза” разправя за същите опити. Много други учени мъже са натрупали грамада факти от същия род. (6)
(6) Върху безсмъртието на човешката душа виж кн. „12 зодиакални знакове” (стр. 200 — 202) изд. на Пс. О. - 1925.
Ако людете знаеха факта на човешкото безсмъртие, не биха се страхували за своята участ при смъртния час. Ала щом това е жива реалност, твърдението, че човек е само машина или само обществено животно губи от своето обаяние, то отпада.
По-нататък, по същия логичен път и подкрепени с факти от ок. мистич. естество, ние се натъкваме на основното К. Марксово положение, от което се построява материалистичния светоглед: „Идеалният свят се явява резултат от пречупването и преработването на материалния свят в човешкия мозък”. Тъкмо на противното ни навеждат горните научни опити, които са добили популярност из окултно-мистичните среди у нас и в странство. Съществуващото в Англия Общество за псих. издирвания, в което влиза цвета на учените люде англичани и другоземци, е натрупало многобройни факти за живота след смъртта. Истинската религия, философията и съвремената наука, основана на опит и наблюдение ни убеждават в това, че условията за извънфизическо съществуване не са басня и че отделното обособено Аз на човека не подлежи на смърт и не се нуждае от телесни органи, за да се съобщава със своите подобни. По-нататък от само себе си възниква твърдението, че едничката цел и смисъл на човешкия живот е постепеният нравствен напредък, развой и усъвършенстване на неговото самостойно аз или духът му. „Бъдете съвършени както е съвършен Отец ваш небесни.” Ето идеалът и на човека, и на човечеството.
Като разгледахме трите положения на разумната единица и като в края на краищата разбрахме, че човекът е сложно многослойно същество, с многостранен живот, лесно е да си обясним неговото положение в историята. Историята – са казвали старите римляни, е magisterial vitae (учителка на живота), ала в какво е тя учителка: в това ли, че ще ни научи какво хората яли и пили повече или по-малко? В това ли, че те са се изтребвали взаимно и повече от зверовете? В това ли, че всички благородни замисли, бленове и планове са отишли в гроба при техния създател — човека, и от гроба те няма да възкръстнат никога ? — Не, историята е учителка на живущето човечество, от която трябва то да вземе пример за многовековните усилия както на отделни единици, така и на цели общества да тикнат с могъщия лост — разумът все по-високо и по-високо човешкия бавнодвижещ се род.
Идеализмът и материализмът може да не са две противоположни светоразбирания.
Строго взето, те се допълнят едно друго по отношение на човека: казахме, че човекът се явява в 3 положения, които съдържат елементи на животинство, общественост и съкровеност. Кое трябва да се счита за първично : яйцето или кокошката, човекът или природата?
Ако вървим заднишком и следим историческия развой на живота, дохождаме до извода: omni ovum ex ovum (всеко яйце от яйце). Стигаме до първата кокошка — прототип на всички други. От где се е взела тя? Логиката и ясновидството, тия двама нелъжливи свидетели отговарят: от една астрална кокошка, която е дала живот на земната. Тука още може да не става въпрос за безсмъртие на животните, каквото по силата на фактите можем да поддържаме за човека. Ала убиването даже на малката еднодневка показва пред очите на ясновидеца, че едно малко пламъче излиза от мъртвата животинка и бавно изчезва в пространството. Где? — Подлежи още на изучване. Отиваме по-нататък, преминаваме от животното към човека. Смъртта на последния не значи унищожение: след разлагането на физическото тяло духовната същина продължава да живее досущ независим и напълно усетен (сетивен) и разумен живот. Не сме само ние земните изселници: около нас има множество други, има и светове много по-съвършени от физическия.
Материалистът-историограф пита: „кое трябва да считаме за първично начало, духът или природата? Макар да не схващаме природата в тоя вид, както е тя достъпна за човешкото физическо око, ние, окултно-мистиците отговаряме: първично начало е духът; природата е само негово жилище.
Наистина, учението за двойствеността на природата може да поддържа и един безнравстеник или дори един краен лошотник, но логически следва да се заключи: щом човек е дух жив и зад гроба той непременно трябва да стане по-добър, по-чист нравстено и с по-голяма искреност към себеподобните си. Ние не желаем да набедяваме материалистите (философите - материалисти) в безнравственост и напразно биха ни въвирали в очите следния израз на Фр. Енгелс: „Под думата материализъм филистерът разбира лакомията, пиянството, сладострастието, жадността, користолюбието, скъперничеството, жаждата за печалби и борсови спекулации, с една реч, всички ония кални пороци, на които той сам се предава и под думата идеализъм разбира вярата в добродетелта, обща любов към човеците и изобщо „най-добрия свят”, за който той брътви пред хората, но в който сам вярва мигар само кога е пийнал или банкрутирал, което неизбежно се явява след неговите „материалистични” ексцесии в ония минути, когато обича да пее своята обична песничка: що е човек — половин звяр, половин ангел.” (Исторически материализъм, Фр. Меринг, стр. 21 - 22).
Ще се съгласим с материалистическата философска школа да се употребяват в преносен смисъл думите: идеализъм и материализъм. Ала в такъв случай трябвало би да допуснем — и да видим напокон — че социал-демократите и колективистите, които са 90% материалисти по философски убеждения, са станали по-добри, по- нравствени, че са престанали да си вадят очите повече от филистерите — буржоа и че техният морал е станал някак по-възвишен от осмивания Христов: „Бъдете съвършени както е съвършен и Отец ваш на небеса”. Ала за един материалист, философ или не, думите „съвършенство” и „небеса” нямат абсолютно никакво реално значение: философът-материалист може да работи целия си живот за правдата на пролетариата, но каква смисъл има това, когато всичко свършва в гроба и хората бързо—бързо забравят мъртвите; материалистът от по-ниско духовно нравствено стъпало — той пък си живее от днес за утре, без вяра, надежда и любов, тласкан от бурите на живота, сломен от неправди и озлобен срещу „буржоата”. Ала ако му прилепне някак и ако някоя „капиталистическа лисица” не му мине път, тоя кресливец (7)( (7) Сравни опитите, за които се разправя в моята книжка „Върху медиумизма” изд. на Пс. О. — 1926.) против злоупотребите, неправдитеи подтисничествата в света ще стане най-голям злоупотребител, грабител и подтисник на своите братя или, ако щете, другари — работници. Примери изобилват в живота. Ще се откаже ли това: човек, който не вярва и не е убеден в безсмъртието на душата, като падне от висотата на своите убеждения, той не само се натъртва като обикновения суеверец, у когото и небето, и земята са като съседски къщи, но и главата си счупва. Защо да се бои и от кого? Нали всичко свършва при червеите в гроба? Нали няма духове? Нали няма Бог?
Ала тука може да ни се посочат пак филистерите — буржоа, които Енгелс подигравателно характеризува в по-горните редове: ами те, като вярват в безсмъртието на духа и в съществуването на Бога, защо експлоатират работниците и живеят безнравствено? Там е именно въпросът: как вярват и колко дълбоко? „Ала по делата ще ги познаете” - казва Езангелието и по тях ще бъдат съдени всички, прибавяме от ок.- мистична страна.
На някои марксисти не им се нрави научния материализъм и те бързат да го отделят от историческия, като казват: предмет за изучване на първия е човекът в природата, а на втория — човекът в обществото. Във всеки случай, и единият, и другият мироглед отхвърля или оставя на заден план съкровения човек. Естествено-научния материализъм вижда в човека природно създание (физическо същество — животно), което действа съзнателно, но той не си задава питане от как
какво се определя това съзнание вътре в човешкото общество. Споменахме по-горе, че не са само стопанските или икономическите отношения които свързват човека с подобните нему в обществото, но има цяла редица други, произтичащи от тайнственото аз.
Между това, научният материализъм, на който марксистите приписват грехопадение за гдето в историята той се превръща на идеалистичен, е на много по-вярна историческа основа. Така проповедникът на изтънченото безбожие, Люд. Бюхнер, се прекланя пред гения на Фридрих II Пруски.
Така е то: който не дава прошение до Бога за молитва, дава заявление за коленопреклонение пред „силните мира сего.” А естественикът Хекел, друг безбожник и основател на монистична природна религия, е боготворял просто Бисмарк, сякаш в бележития канцлер се е олицетворявала идеята за монизма. Ала соц.-демократите от Марксовия лагер, които търсят да се присмиват на своите побратими от научно матер. светоглед,(*)( * Комунизмът, а и отчасти соц.-демократизмът, отдават голямо значение на словото, речта. Може да се рече, че успехът на българския комунизъм, който разцъфтяваше през 1910 -1920 г. дължеше три четвърти от своя успех на словото, а само една четвърт на защитаваната от тях политическа обществена кауза. Ала насилието (делото), проявено при църквата „Св. Неделя” събори за миг граденото с толкова труд и, стряскайки буржоазията, повлече и разумното обществено мнение към страната на последната. Силният български комунизъм пропадна поради своето безбожие, жестокосърдечие и безчовечие.)
сами не виждат гредата в своите очи: техният учител К. Маркс умря като собственик на почтената сумица 21/2 милиона лв.зл., за която на всеки буржоа — да речем в сиромашка България — биха текли лигите. И тия пари отидоха не за общество, а за роднините на „учителя”. Неговият зет, Ферд. Ласал, не се знае по каква „историческа необходимост” бе човек в пълния смисъл на думата женкар и ако би трябвало за илюстрация да се сравнят похожденията на Дон Жуан с неговите, Марксовият роднина би излязъл „по-способен”.
Не е лъжовна предоставката, че човекът, макар и природно свързан с животинското царство, има своя история на разумни, смислени действия, защото колкото и призрачни да са първите идейни стъпки на историческия човек, все пак зад войните, завоеванията, нравите, обичаите и пр. отличителни човешки действия се крие пръстът на намесата от страна на невидими — ръководители, невидими помагачи.
Франц Меринг нарича идеалистичните мотиви на човешката история „бясно хоро привидения през материалистична среда на вечната природна целокупност”. (Истор. материялизъмъ от Фр. Мерингъ, 1912 г., стр. 24.) Не толкова бясно е истсрическото хоро на човечеството, което бавно, но сигурно реализува своя напредък, колкото напр. хорото на болшевиките в Русия, тия правоверни марксисти, които сами на себе си даже омръзнаха. А те са едно гладко огледало, отражаващо реализацията на социалистическите научни основоположения; те са едно истинско преповторение на някогашните римски хора на тълпите, които диво са крещяли по улиците „Хляб и игри (зрелища)”.
Как да си обясним това? И в името на какви стопански и икономически интереси властващият днес в Русия марксизъм в болшевизма убива своите противници — буржоа и пролетарии, създава своя армия и, изобщо, беснува като буржоазията? Буржоазната наука не била достигнала още до критиката на материалистичното разбиране на историята по същество, казват марксистите. Е, добре; социалистическата наука, която уж е достигнала дъното на историческите и природни загадки, защо на практика ни дава такива отвратителни примери?
Всъщност, научността на материалистичния мироглед е произволна историческа постройка; той е една формула, в която искат да натъпчат всички факти и събития от древността и до сега. Ала и сами някои марксисти (Кауцки, „Класовите противоречия” 1889 г.) правят известни намеци за „Ахилесовата пета” на историческия материализъм като заявяват, че „обществото е и ставало все в по-голяма степен сложен организъм с най-различни интереси, които могли да се групират в най-различни партии.” (Вж.по-горе К. Кауцки). С други думи, във вълните на това голямо различие историч. Материализъм ще изглежда като удавник.
Прав е философът Хегел, който е приемал природата, историята и духовният живот за един общ процес, за резултат на едно непрекъснато движение и развитие и който се е опитвал да намери вътрешната връзка, която поддържа закономерността на това движение и развитие. Ала той се показал слаб, понеже не е разгледал достатъчно ясно участието на съкровения човек.
Шопенхауер, тоя философ на еснафството, отхвърляйки Хегелового историческо разбиране, дойде пак до заключение, че в историята на човечеството не се забелязва никакво възлизане на развитието; той вижда само в историческата наука историята на отделни разумни единици. Ала Артур Шопенхауер като певец на песимизма не можел да се примири с живота: а) поради отговорящия само на мрачните люде негов идеал; б) поради изкуствеността на тоя идеал, негоден за всяко време и всяка възраст, немощен да достигне висшите трайни идеали, които проповядват человеколюбие сред алчущите,но след като станат достатъчно силни по обем и съдържание. „Шопенхауер проповядва песимизъм - казва окултистът В. Рейзнек, - защото няма възможност да се закрепи здраво на едно място.”
На хората, обаче, е ясно, че няма нужда да се плаче по идейните мъртъвци, изоставени от миналото, нито пък да се вайка за отдалечеността на бъднината, а трябва да се живее според физич. и нравствени закони на сегашно време. Това не ще рече, че човек требва да бъде роб и на слабите страни на сегашното време.
Още един социалистичен отбой:,, Историческият материализъм не съставлява затворена система, увенчана с безусловна истина: той е научна метода за изследване процеса в развитието на човечеството (Истор. Материялизъмъ, Фр.Меринг, 1912 г. стр. 31).
За да бъде нещо научно обоснавано, според елементарното разбиране на всеки изследвател, трябва да почива на следните три основания: а) да се опира на положително откровение от Горе; б) да извожда своето съдържание из принципите на чистия разум и в) да представя обобщение на факти от положителните науки. Историческият материализъм не приема по никой начин основоположението на откровения от Горе. Това би значело да се примири с въпроса за чудото, за което руският професор Н. Бердяев се произнася: „Науката е безсилна да реши вьпроса за чудото. Безсилието на науката да възразява против вярата в чудесното е достатъчно ясно за непредубедения. Все повече се открива, че победоносните възражения на науката против възможността на Чудесата, всъщност, са основани на особена вяра, аз бихъ дори казал, на суеверие”. Да се занимава с откровения и чудеса за един марксист е не само противонаучно, но и еретично.
За да бъде научен, историч. материализъм трябва поне да извежда своето съдържание из принципите на чистия
разум ()( 1) »Целият културен прогрес, основата на който са положителните науки, става постепенно чужд за молепсаните от мистицизма. За държавата, за нацията увлечените от мистицизма са загубена част от народа» („Човекътъ за теософия и наука” — проф. Д-ръ Ст. Консуловъ — стр. 83).
.Ала на тоя последният марксисите отделят малко внимание, защото всичко за тях са стопански отношения. Те на всеослушание заявяват: светът е роб на капитала, а колкото за ума К. Маркс така говори: „Човешкият ум не стои над хода на историческото развитие на човешкото общество, а се въвлича в самия процес на това развитие; той израства из материалното производство и е тясно съединен с него в своето развитие.” (Франц Меринг, Историч. материялизъмъ, 1912 г., стр. 33).
Ако по принципите на чистия разум следваме логиката на проф. Консулов, ще дойдем до заключение, че само кога плащат тежки данъци молепсаните от мистицизъм не са загубени, а необходими.
Един ок. мистик, който счита съкровения човек за главен двигател на историческите събития, не може да смята човешкия дух или човешкият деен разум за deus ex machina; напротив, и той мисли, че понеже ние живеем на земята, нам няма да бъде чужда и веществената среда, гдето действаме; обаче икономическите условия слабо засягат крупните исторически лица и крупните събития, що съставят сърцевината на историческата наука.
Джеймс Уат, бедно и необразовано шотландче, който изнамерил парната машина, не в икономическите условия е намерил подкрепа и насърчение, а във внушенията, постояния труд и настойчивостта.
„Една прекрасна неделна вечер излязох да се поразходя и мислейки за машината си, минах покрай една печатница,” - разправя Уат. „Хрумна ми, че парата като пъргаво тяло трябва да се стреми към празно пространство, и че ако се съединят цилиндърът и резервоарът, гдето има разреден въздух, парата ще нахлуе там и ще може да се сгъсти без да се изстудява цилиндърът.” Идеята е била проста, вероятно, внушена от Отвъд, защото и сам Уатъ казва: „хрумна ми”...
Джорж Стефенсон, друга историческа личност, откривателят на локомотива, е работил за 60 ст. дневно в каменовъглените мини. Хората го наричали луд, подигравали го на всяка крачка, но това не попречило на бедния работлив човек да обезсмърти в историята своето име. Нима яденето на хляб и пиенето — нещо присъщо на всяко животно и на всеки смъртен — е послужило на Стефенсон да изнамери локомотива?
В летописите на изобретенията няма нищо по-скръбно от животоописанието на Джон Фитч. Той бил беден, по външност – окъсан, усамотен, отритнат от влиятелните и богатите, но това не му попречило да работи над своята идея и в 1790 год. той успял да пусне по р. Делавара първия параход.
И колко важен и прекрасен пример за решителен ум, който работи въпреки тежките икономически условия, представя Чарлз Гудаир от Ню Хавен, който цели 11 години се борил сред лишения, за да направи каучука годен за практическа употреба.
Ами Палиси, който, съсипан от нужди и скръб, се мъчел да възкреси грънчарското изкуство? Дори жена му била отчаяна от безумието на мъжа си. И той най-сетне успял.
Великият Данте е бил в изгнание, осъден да бъде жив изгорен за гдето уж прахосвал държавни пари. Картините на неговата „Божествена комедия” не са навеяни под влиянието на стопански причини, а под влиянието на „приятелите” Отвъд.
На Хр. Колумб, откривателят на Америка, дори и малките деца на улицата му се смеели и плезели. И той бил злочест, скитник, слаб, изпит и налудничав според общественото мнение тогава. Франц Меринг (вж. кн. му Историч. материялизъмъ, стр. 38) споменава извадки из Колумбовия дневник: Колумб се молил всекидневно щото Бог на милосърдието да му даде възможност да намери златните мини. Като цитира тая молитва на Колумба, Меринг, види се, иска да изкара откривателят на Новия свят така лаком за злато, както и обикновените капиталисти; той още добавя, че Колумбовият гений не се е въодушевлявал да открие Америка, но търсел да намери най-краткия път към богата Индия. Дали Колумб е имал и чисто практически сметки в това грамадно дело, смътно искайки да се оправи и забърканото му материално положение, за нас не е важно, толкоз повече, че не сиромашията кара Колумб да търси нови земи, а желанието му да реализира едно свое горещо желание, да постигне един свой блян. И здравият разум, който трябва да приемем като ръководно начало
при един добре обоснаван мироглед, в случая с Джемс Уат, Стефенсон, Джон Фитч, Данте, Колумб и безброй други светила на науката, е такъв: лошите икономически условия не пречат (бъркат) да излезе на бял свят едно откритие, да се реализира една идея или да се постигне нещо добро за човечесвото. (2) ( 2»Не само с един хляб може да живее човек - дума Иисус Христос. След голямата война религиозните и окултно-мистични търсения се много засилиха. Дори хора на безверието, като немските монисти около Ернст Хекел, вярват в науката или енергията, обожават природата и се стараят да печелят последователи. „Съюзът на безизповедниците” в нова Германия се подиграва с всички религии. Това са войнстващи атеисти.)
Ала ето още един по-ясен пример от ок.-мистично гледище. Мохамед, подтикнат от видения на духове (някои позитивисти наричат това „халюцинация”) се обявява за пророк на Аллах. Каква смелост да изяви подобно мнение за себе си един бедуин пред дивите ония идолопоклонници араби! Животът му висял на косъм, проповедите му посрещали със смях и подигравки. Едва 13 души последователи спечелил пророкът за 3 години. А следъ 13 год. лишения и страхове, работата дошла до там, че 40 души, по един от всяко племе, се решили да го убият. И тоя човек не заради богатства, нито за почести от буржоазно или плутократично естество, тури началото на нова религия, която днес брои милиони последователи; написа със своите тайнствени видения и гласове история, много по-голяма от римската.
Печалната участ на мнозина откриватели марксистите си обясняват с настъпилия икономически преврат. Ония човешки открития, които най-много спомогнали за безмерното разширяване на човешките производителни сили, тикнали в гроба своите първи инициатори. Да речем, че това може да е така — поне за едно повърхностно схващане (за изнамирванията от стопанско-икономическо естество), но какво да кажем за религиозните, научните, политическите и пр.? И те внасят смут в обществения бит, а следовно и в икономическите отношения, но понеже подтикват човечеството към доброто, злите хора и злите духове не им се иска да се променят удобните за тях условия. И ето тогава почват гонения, хули и клевети по адрес на реформаторите. (3) (3 )У насв България о. м. учение се излага на присмех и се гони; официалната църква забранява погребални, венчални и др. обреди над окултисти, дъновисти и теософи, а професори и учени (Консулов, Гаврийски и др. ) ходят от град на град и от село на село да защитават «националната църква« чрез . . . безбожието и материализма (»Витлиемска звезда», 1926 год., бр. 28)
Човешкият разум получава често пъти в историческите събития тласък, що иде от ок.- мистичния извор. Примери: Мохамед, Петър Амиенски, Жана д' Аркъ и др.
Историческият материализъм не може да представя обобщение на фактите от положителни науки: той с тях е скаран както отношенията му с окултно-мистицизма са нетърпими. С други думи, това не е сериозна хипотеза, а камо ли теория, за какъвто искат да го представят „другарите” марксисти. В книгата на Фр. Меринг „Историч. материялизъмъ” достатъчно ясно е изтъкнато как гледат марксистите на научния материализм; разбира се — както гледа стар батьо на маловръстно свое братче. Наистина, философският материализъм иска да повика понякога и дарвинизма на помощ, но и то - дотолкова, доколкото Дарвин е изтъкнал повече животинското естество на човека без да посочи повече с очебийни факти, че човекът произхожда от маймуна или близко ней четириръко (четириного). Близостта на дарвинизма и материализма се обяснява с това, че и двете учения си въобразяват да са изтикали тайнственото из своите положения за природата, обществото и човека. Ала нека бъдем справедливи: Дарвин със своя естествен подбор се явява верен изразител на постепенния напредък във формите, без сам да подозира, че съдържанието на тия форми — животните, респективно човекът еволюира не само тука, но и Отвъд. Дарвин не е подозирал, че здравото, издържливото и красивото имат по-широко значение и не само на земята. (4)( (4) Д-р А.Флайшман казва: »Въз основа на дългогодишно и грижливо изследване аз съм дошъл до убеждение, че дарвинизмът е недоказано учение „Die Desendenztheorie” 115 7. А д-р Е. Денерт заявява, че в края на 19-то столетие не е в положение на горд победител, а в положение на отбрана против нови врагове. И самите дарвинисти (зоологът фон Вагнер) не скриват, че е настъпило разочарование от твърденията на техния учител. )
Делбрюк, макар далеч от историч. материализъм намира, че всяко откритие предхожда някоя потреба, която тласка людете непрекъснато в течение на много поколения и дори столетия; че изнамирането тъй също е неразделно от потребите на своята епоха, както човек не се ражда без майка; че предположението, че (какво) уж някое изнамиране би могло да бъде направено в някоя друга епоха и, в такъв случай, би дало друго стечение на историческите събития, е една празна игра на фантазията. Изглежда, че положението на историч. материализъм не ще да е толкова заздравено, че марксистите прибягват до защитата на един advocatus diaboli (защита на дявола) филистерът буржоа Делбрюк! И какво казва Делбрюк? — Че всяко изнамиране е също неразделно от потребите на една епоха. Да, така да бъде, за да се изпълни една законосъобразност, обаче потребите на една епоха могат да включват тв. малко икономически или стопански интереси. Потреба да се върви напред в придобиване духовен и материялен успех всякога е имало през всички времена и за да се реализира тоя успех напълно на земята, духовете — помагачи са си послужвали с оръдия - подходящи човеци, давали са чрез тях тласък и са съдействали за по-нататъшния ход и развой на историческото събитие. (5) (5) Д-р Кваде, д-р по химия в Германия въз основа на собствени преживявания дохожда до заключение, че в молитвата ние общуваме не с Бога, а с подчинени духове. По тоя начин се приема намесата на духове, светии, заминали отвъд по-стари братя човеци, ангели, сефироти и др. Посредничеството на святиите, което отхвърлят протестантите, се доказва по о. м. път. )
„Има хармония и единство на видимите и невидимите отношения между съществата; няма нигде случайно съвпадение” казва парижкият професор Р. Жанет.
Историч. материализъм, казват марксистите, изследва закона на духовното развитие и намира корените на тоя закон в това, което прави човека човек в производството. Да, и само в производството, което е алфа и омега на тия хора, които в упадъка на една епоха намират по-голям развой за своите стопански хипотези и по-голям простор за приложението им. Ако стопанската мощ бе мерило на обществения живот и двигател на духовна култура, стара Гърция, малка по предели държава, нямаше да даде толкова гении на човечеството; напротив, днешна Гърция, която стопански е много по-добре поставена от древността, преживява своя духовен и нравствен упадък. Нека вземем друг примеръ: България и Румъния. Всеки ще се съгласи, ако не е скаран с фактите, че България е по-бедна страна от своята северна съседка; това не пречи, обаче, България да има повече училища и по- голям брой грамотни и образовани люде. Фр. Меринг в кн. си „Истор. материялизъмъ” казва: „Как той мисли за същите събития от своя субективна нравствена гледка, върху това ние не искаме да знаем” (вж. Истор. материялизъмъ стр. 47). И защо марксистите разсичат с един замах тоя гордиев възел, вместо да се опитат да го разплетат. Това е странно от гледището на положителния разум или от обективно научно гледище. (6)( (6) Обективното научно гледище е възприето и в окултизма. Шренк Ноцинг, Шваб, Грюневалд и др. възпроизведоха многобройни научни опити в лаборатории, за да докажат възможнстта от психичен живот без участие на физическите органи начувствата. Хирургът Шлайх, биологът Як. Иксюл, философът Дриш въз основа на подробни издирвания в областта на физиологията и биологията са дошли да потвърдят научно безсмъртието на душата.)
Не е странно, обаче, като се знае, че от въпросите за Бога, душата, нравственият въпрос и тям подобни соц. демокрация бяга като опърлена; тяхното разискване е отбягвано старателно, за да не станат с това омразни пред широките народни маси, които — horribile dictum — все още се придържат у „подобни суеверия.” А че нравствените вярвания и обичаи подлежат на еволюция, не ще и съмнение. В това еволюиране е именно напредъка, но зад тая нравствена форма, която пълзи по земята, има друга и с нея не трябва да смесваме преходното, човешкото, подражателното. Това, което се реализира на земята, дошло от света на безплътните, се претърпява известна загуба, извращава се дори, щом добие тук плът и кръв. Ала отвъдният извор е неизчерпаем. Ще дойде ден, когато формата на нравствеността земна ще изпълни съдържанието, чийто мащаб се крие отвъд.
За нас от историческо гледище е важно следното: стои ли по-горе нравствено тласъкът, що иде от Отвъд, или е той по-долу от средния уровен на земната нравственост.
В света има борба, която е отражение на невидимата звездна борба около земята: борят се за надмощие Бялата и Черна ложа. Прицелна точка на тая борба се явява човекът, обществото и човечеството. Това са Белият и Черният стълп в храма на Соломон — „иахинт” и „бохаз”, (7)( (7) В »Изумрудната скрижала« на Хермест Трисмегист истината по отношиние на видимия и невидимия свят се изявява по следния начин. В един равностранен триъгълник, истината на физическата област заема основата на триъгълника, отвлечената истина — източната част на триъглника, моралната истина — лявата страна на триъгълника. „Това, което е горе, е подобно на онова, което е долу” — двата триъгълника, образуващи шесторъбата звезда, печата на Соломон. Духът, що слиза в материята (триъгълникът с върха надолу) и духът, що се възкачва от земята към небето (триъгълникът с върха нагоре) съставят Бог и Природата или видимите и невидимите чудеса. Кръгът около шесторъбата звезда символизира, че всичко произхожда от Едно.) това е съвременното равновесие в света. Изходната точка на човешкия напредък е Черният стълп, а заходната точка — Белият стълп.
Като говори за кървавото отмъщение между диваците и варварските племена, Фр. Меринг заявява: „Такива злоупотребявания стават най-често в ония случаи, когато варварските племена дохождат в досег с цивилизацията и се израждат под нейното влияние. Но тогава идеологическата категория се превръща в икономическа, ние имаме работа не с отмъщение, а със страст към грабеж. (Фр. Меринг — Истор. матер., стр. 53).
И славният ученик на още по-славния учител си омива ръцете щом като рече: страст към грабеж — това е вече явление от рода на икономиката! Ами ако тая страст е явление от рода на отрицателно нравствените, за които Меринг и „другаритему” не искат и да знаят (сравни същата книга стр. 47 — горе).
Ние знаем някои и други социал-демократи, които като касиери на пролетарската партия задигаха на няколко пъти парите, принадлежащи на местен клон от партията. И това явление, скръбно от човешко гледище, интересно е как биха си го обяснили поклонниците на историч. материализъм: чрез иконом. въздействие или поради нравствена поквара или пак биха струпали тия грехове върху грешния гръб на буржоазията? От ок.-мистично гледище историческите събития биват нравствени и безнравствени: зависи от това какви мотиви преобладават в човечеството; защото, спомена се по-горе, тласък се дава от Отвъд — от Бялата и Черната ложа.
Всяко обществено явление, случка или историческо събитие се образува от тия елементи: а) окултен почин; б) отношение към външните елементи; в) съотношение между членовете и партизаните на разните течения, желаещи реализацията на това събитие; г) избухване на самото събитие и д) сетнини от него.
Нека разгледаме съвременната Руска революция от това гледище. Окултният почин е тоя: Бялата ложа, която в древност е работила за възвеличаването на Асирохалдея, Мидия и Персия, Гърция, Рим, и Византия, а в по-ново време е работила между Франция, Англия, Италия, Турция, Австро-Унгария, Америка, Китай, Япония, и Германия, днес иска да въздигне Русия. Многострадалният руски народ е достоен за по-добра участ. Руските народи трябва да дадат при съвсем друго управление заедно с България, ново веене в областта на религията, науката и философията. Държавите, които съставят 10 пръста на символичния човек (глед. Пр. Даниил, гл. III, ст. 31— 36), днес се разрушават от „Камъка без ръце отсечен”, сиреч Христос. И тоя Камък — след съдбата на Лаодикийската църква ще стане голям като планина и ще заеме цялата земя. Иде царството на доброто, за което жадува всяка душа. Ала преди това ще настъпи един преходен период: ще се даде възможност на социалисти, материалисти, нихилисти, анархисти и пр. извън оградата (виж Ев. Лука, гл. 14, ст. 16 — 24) да имат и те дял от властта — в сътрудничество с буржоазията или самостоятелно. И те ще управляват според разбиранията си някъде, вероятно, тяхното управление ще бъде като приказката за Прокрустовото легло: ако ръцете и краката са по-дълги от одъра, ще се режат; ако са по-къси, ще се разтяга трупа, за да стане еднакъв по дължина с леглото.
В притчата за богатия сватбар (Ев. Лука, гл. 14), която има всемирно значение, става следното: Христос най-напред кани Евреинът. Той отказва, защото си купил нива — земната обетована земя, за която евреите още се лъжат, сетне кани Християнина. Той си купил 5 чифта волове, които отива да опитва. Най-сетне кани Мохамеданина, а той отишъл да се жени, (за сладострастието). Дали всички тия не съставят буржоазията, другари социал-демократи? Но по-нататък:призваните няма да вкусят от Господнята вечеря, от угощението. След това се поканват сиромаси (които нямат духовно богатство), маломощни (нихилисти), хроми (на които им липсва набожност, социал-демократи), слепи (материалисти, които не съзират ок.-мистич. влияние в историята) и най-последните, които биха послужили още повече да забъркат желязото и калта (кн. на Даниил, гл. 3) — анархистите.
И от тая смесица ще трябва да се роди новият човек; от тая смесица ще се подбере напокон материал за Христовото царство, след като се пречисти човечеството през горнилото на войната, морът, ужасът, гладът, грехът, бедата и измамата. — Руската революция туря началото на превращението в света. В това превращение участват и стопанските и икономическите условия; това се разбира само по себе си — зер, революцията става върху земята. Ала тия условия, както признават в душата си и самите марксисти, но външно не се издават — тия условия се губят между другите.
б) По отношение на външните елементи Руската революция трябваше да помете най-напред стария монархичен режим, който бе изостанал назад, дори той не мязаше на просветения абсолютизъм на пруските крале. Като един грамаден порой, който помита всичко, революцията с гръм и трясък се разрази първом над най-реакционните елементи, а след това започна да помита и всичко друго, което наподобяваше или наумяваше абсолютизма.
в) Съотношение между партизаните на разни течения, желаещи революцията. Появиха се Милюков, Гучков, Керенски, Ленин, Троцки и др. Гучков и Милюков не можеха да задоволят множеството искания, приемливи и неприемливи, на освободения народ. Връзките между отделните народи се разслабиха. Водачите, под влиянието на разни идеи — леви, по-леви и ултрареволюционни — спомогнаха за обособяване на отделните народи. Създадоха се Украйна, В. Русия, Кавказ, Сибир, Финландия и др. малки области като самостойни държави. Национализмът вземаше своя дял наравно със социализмът. Излезе на политическата сцена Керенски, но той падна, защото не иска да сключи мир; иначе той умееше да спира полета на крайните и да подтиква изостаналите назад куцащи революционери. Керенски бе идеен отраз на неуравновесената действителност, под която намираше подслон и умерената буржоазия, и тесняшкия социализъм.
Най-после излизат на сцената т.нар. болшевики (тесни социалисти, правоверни марксисти), които сега управляват Русия. Ала изглежда, че тия хора имат непреодолимото желание да управляват, въпреки голямата опозиция от 9-те други разклонения на с. демокрация плюс замаената и омаломощена вече буржоазия. Болшевиките бързат да премахнат частната собственост, разпуснаха армията (за да я заменят с преторианци — червеногвардейци), унищожиха дълговете на старата Руска империя само с един декрет и пр. разни простъпки. Ако станеше К. Маркс от гроба, той би се много зачудил, а особено за следните 2 феномена, които дохождат в разрез с неговите икономически построения: а) защо 19 век не ни донесе бленуваната от пролетариата соц. революция? б) защо най-закъснялата страна в икономическо отношение, под слънцето първа развя знамето на пролетарското царство, когато се очакваше Германия или друга някои държава с могъщ икономически строеж да даде знак за премахване капиталистическия строй ?
Изглежда, че книгата на социалдемократичните съдбини съдържа противоречията на мнозина социалистичски писатели от най-различни школи до К. Маркс и че това раздробяване на единия интернационал поради всеобщата война и ред др. причини, се длъжи не на преднамерените удари на буржоазията, а на съзнателната планомерна контрола от Бялата ложа.
г) Избухването на революцията, станало на 22. III. 1917 г. докарва и до днес — почти 10 год. — едно вътрешно кипение, в което вземат участие хора от всевъзможни течения: десни, умерени и леви. Това кипение наумява ново вино още неизбистрено. Революцията възвива вече към своя край и докарва едно разочарование между народа от управлението на крайните партии. Всичко това е в полза на умерената демокрация, която е способна само да свърже поне за сегашно време двата крайни непримирими лагера.
д) Сетнините от Руската революция не могат да не бъдат, в края на краищата, полезни както за русите, така и за другите народи. Преди всичко, изтъква се твърде явно разрушението на монархичното начало и преминаване в друга една крайност — управление на мнозинството. Второ: става едно преливане на богатствата от аристократически и буржоазни среди към хора „средна ръка” и работници (*) ((*) Това преливане на богатствата от буржоазията и аристокрацията към пролетариата е вече завършено в Русия. Пролетариата, що се наричаше боолшевици, зае мястото на руски дворяни и управници и създаде зло вместо добро. „Стани ти да седна аз« — до тая формула руските болшевици заеха мястото на буржазията и започнаха да управляват не особено добре. В кн. «Царство на Антихриста« о.м. писател Д. Мережковски казва, че това руско болшевишко управление е много лошо, нетърпимо... )Трето: премахва се едрото земевладение, манастирски имоти, черковни и прочие богатства, които биха могли да се използват по-разумно за подпомагане бедни работни семейства, вместо да стоят заровени като евангелския талант.
Четвърто: става една замяна на авторитет, като с.демокрацията въвежда в принцип диктатурата на пролетарията, вместо обезличения вече монархичен авторитет, който бе оглупял напоследък и представяше по отношение на древния царски - някакво посмешище, а по отношение на новото време - някаква вкаменелост.
Ала в тия сетнини има една опасност, за която истинската
демокрация трябва да държи сметка, — унищожение на всяко чиноначалие, което е осветено от Горе. Власт не може да няма в един народ, в едно общество, в едно семейство даже — най-първобитното и добре обосновано, организирано общежитие. Право е казано в Евангелието,че властта е дадена от Горе. (* *)((**) Властта е дадена от Горе, но това не значи, че Небето одобяява всяко издевателство над отхвърлените, страдащите, измъчените и отхвърлените души. Власт, дадена от Горе — това е добра власт, която трябва да пази доброто, истината и справедливото. Иначе това не е власт, не отговаря на своето предназначение — да пази честта и имота на гражданството.)
Но властта, била тя абсолютистична, монархична, конституциона или републиканска, само тогава има значение, трайност и сила, ако почива на добродетелите; вън от тях няма истинско справедливо управление. Ако соц. демокрацията с материалистичен светоглед отхвърли влиянието на ок. мистичния светоглед и на практика, както тя прави на теория, скоро ще последва разочарование, — че може да се отхвърлят или да се тъпчат безнаказано ок. мистич. истини. В тях се корени вътрешното спокойствие, равновесието и здравословието на душата.
„По отношение към вътрешния мир” на човека, нравствеността не е за нас нищо друго, освен съвкупност на правила за душевна хигиена; нравствено е това, що води към най-големия разцвет на душевния живот; нравствеността е отдел на науката здравословие — на духа (проф.А. И. Яроцки — вж. Вопроси философiи и психологiи, 1913 г. кн. 117, стр. 21).
Материалистите от лагера на Маркс и материалистите от рода на Бюхнеровци, Фойербаховци и др. много се занимават с обяснение на ок. мистич. явления. Ала със своето озлобление, пристрастие и с желанието с един замах да премахнат „тия суеверия”, изпадат в смешно положение. Подобно на легендарния Крали Марко, който с една стомна свалил едно минаре и викащия на него хожда, така и тия Кралимарковци със своята „материалистична стомна” смятат да повалят минарето, здравото каменно минаре на окултизма и мистицизма.
Слабата и преходна степен на социалдемократичното „верую” - това е тяхната неустановеност по окултно-мистичните въпроси, небрежението по нравствеността, отказът им от религията като Петра от Христа. Като вникнем в душевния мир на един социалдемократ, лесно можем да разберем, че той се състои от 3 елемента; а) време, прекарвано в препирни, караници и критикуване без оглед и разбор на всичко, що носи име религия или наумява за нея; б) сила, която е едностранчива и се ограничава в изключителна начетеност на книги от „лагера”, защото вън от него няма „истина”; в) духовно „богатство”, което дава преднина или на незаинтересуваност по въпросите от окултномистично естество или на безнравствеността.
И тъй, материалистичната истина е продължителна по своята неразборчива борба, има отрицателна насока и произвежда тягостно впечатление; истинска Божествена нравственост в нея не може и да се подозира.
Начинът, по който се допира човъкът до тая истина принадлежи към категорията на отрицанието; знакът на тая истина е минус или, с други думи казано, това е белег на старост в човечеството. Ала тя е неприятна — тая материална истина, значи е нежелателен етап в историята, порок, що означава прекомерност в областта на веществената култура. От тука се извличат и умозаключенията на материалистичния свътоглед — необработено и неизползвано време, едностранчива сила, неуравновесен дух. Примери ежедневно ни посочва живота. Руската революция, която в своето завиване на ляво, дава предимство на материализма във философски смисъл, изтъква маса несъобразности с живота, едностранчивост и непроучване на много житейски въпроси. Сега социалдемократите се сърдят защо революцията се бави и не запали със своя факел цяла Европа, защо ходът на икономическия и стопански бит е тъй бавен, сиреч, се разтяга във времето; още повече ги сърдят разцепленията и караниците в Интернационала, ударите, закачките и словесните подмятания на буржоазията — елемент, който влиза в областта на духа. Ала това едностранчиво отношение по много важни и назрели въпроси, което докарва из ден в ден раздразнителност, се превръща най-сетне в омраза. И ако стрелите на тая омраза имат днес за предмет владеещата буржоазия, утре ще имат за прицелна точка част от владеещия социализъм.
Окултното определение на омразата е следното: тъмноцветен мрачен облак, в който, подобно на електрическа сила, се прошарват и се натрупват отрицателните двигателни сили на раздразнителността.
Ето защо икономическият материализъм, научният материализъм и всички др. разклонения на това учение, са злобни натрупвания на раздразителност, която се оправдава със закона за самосъхранението, с икономическите условия и пр. Социал-демократите, вместо да събират положителни духовни богатства, с течение на времето дълги години са събирали и струпвали желания за отплата и обида. Като са останали „нищи духом”, като не вярват в Бога и не допускат съществуването на безсмъртни разумни същества, те трупат очакване подир очакване на принудително отнемане частната собственост от буржоата и капиталистите,награмадяват оскръбления срещу всеки идеен противник. Прибавите ли към тия качества власт и сила, каквито в Русия социалдемократите имат, ще имате страшните мисъл-форми на жестокостта. (* **)( (**) Властта е дадена от Горе, но това не значи, че Небето одобяява всяко издевателство над отхвърлените, страдащите, измъчените и отхвърлените души. Власт, дадена от Горе — това е добра власт, която трябва да пази доброто, истината и справедливото. Иначе това не е власт, не отговаря на своето предназначение — да пази честта и имота на гражданството. )
Нека се опитаме от окултно-мистично гледище да определим онова състояние, което преживява сега социалдемократичната душа. Всички намират, че това състояние е марксизма и материалистичния светоглед. И двете течения се схождат. Това се вижда и от друга страна: вътрешните и външните напластявания на социалдемокритичната душа са дошли до една крайна специализация, а това, въз основа на еволюционната теория на жизнените процеси, означава предпоследната стадия на жизнения слой. Така трябва да разбираме: с душевното си богатство социалдемократът се е специализирал по икономическите, стопанските и пр. въпроси, що са в услуга на материалистичния светоглед; а във всичко друго тоя вътрешен съкровен човек, се намира в състоянието на първобитност. Главната задача, която се поставя днес за един с.- демократ и комунист за разрешение като индивид и обществена разумна единица е тая: власт, все повече власт, за да се докара тържеството на пролетариата, макар тоя пролетариат и да не е още готов, даже от гледището на икономическите условия. Така, болшевиците в Русия грабнаха властта, нарушавайки естествения ход на икономическите условия, но верни на формулата: властта да се поеме от пролетариата, за да възтържествува неговата диктатура.
Като синтезираме казаното с факта, че социалдемокрацията, като обществено и философско течение е била принудена да чака дълго време своето възрастване и настаняване на власт, претърпявайки ред оскърбления и жестоки обноски от буржоазията и че политическата власт на тия хора е съвсем млада (само в Русия и тя още не улегнала), следва да заключим, че яростта и надменността, с която се нахвърлят марксисти и тям подобни на окултно мистичните възгледи, не е явление обективно и научно обосновано.
В Русия марксизмът добива голяма власт. Засилване на пролетарията икономически ще направи социал-демокрацията жестока и злопаметна, сиреч, вярна служителка не на равенството, свободата и братството, а на омразата. (****)((****) Християнството е чуждо на омразата, която се проповядва от икономическите учения. «Християнството е обявило борба на природния човек, духовна борба с низките стихии в името на духовното укрепване и човешката личност, в името на изкуплението на човека. Средновековното християнство на природния човек е свързвало, сковавало силите на човека от природата в него самия и от природата в окръжаващия свят. » (Н. Бердяев — „Смисълът на историята”).
Не е ли това, религиозно изразено, дяволски капитал? Ще спомогне ли нещо тая духовна отрова на матер. светоглед или тя ще послужи за неговото изхвърляне не толкова като философски принцип, колкото като течение противоестествено и практически неприложимо? Пред нас е бъднината светла, ясна, добре установена, а сега се правят опити, твърде жестоки опити ...
Историята ни показва как са се отнасяли към новаторите, гениите и талантливите люде. Спрямо тях е имало, независимо от икономическите условия на дадено място и време, много опасна опозиция: а) вкоренените навици на простолюдието; б) вярвания и предразсъдъци; б) омраза на слабите и г)завист на лукавите духове. М. Лютер, който казва : „Оставете духовете да се разпръскват и пресрещат”, се крие от преследване; Галилей е осъден да се откаже от своето мнение, че земята се върти; Декарт принуждават да бъде предпазлив; Спиноза отлъчват; Л. Толстой афоресват и пр. Всички тия добри оръдия на извънземни Светли сили не се спират пред нищо и заявяват пред света своето мнение, носещо преврат. Напредъкът в историята е факт неоспорим. Може да върви той бавно, може негде да спира временно, но, общо взето, той върви все напред. Зад видимите негови борци стоят други, невидими борци, които чрез внушения, видения и пр. тайнствени знаци чертаят плана на историческия път.
Някои социалдемократи и комунисти си въобразяват с един замах да преобразуват света и нагодят неговите искания по свой вкус. Това не е възможно: напредък не се реализира в няколко мига само.
Ала, ето кое още не може да се обясни от гледището на историческия материализъм:
а) Напредъкът е сложно явление, движещо се бавно и обгръщащо както материалните, така и духовните страни на живота.
б) Икономическите, стопанските и политическите причини, тъй близки на социалдемократическата и комунистическата душа, не могат да направят да изчезнат болестите. Болестта е една неправилност в организма, която от окултно гледище се дължи на 3 причини: 1) на лични грешки; 2) намеса на лоши духове и 3) на едното и другото.
в) Същите, посочени в точка б) причини не могат да направят да изчезне смъртта. А смъртта е песен от един преподобен дух към Всевишния творец и възхваляване паметта на Оня, що е наредил безсмъртието.
г) Същите причини не могат да направят да изчезне сиромашията. (*****)((*****) Сиромашията може да изчезне, ако зависи от причини, засягащи един земен живот. Тя не може да се изкорени изведнаж, ако е свързана с тежка карма от минал живот. Във всеки случай, Божествената любов трябва да помага не само на покаяните в тоя свят грешници, но на всички, за да се оправи света. )
Книгата се издава въз основа на :
II поправено и допълнено издание на
Издател:Обществото за психични издирвания и духознание
БУРГАС 1926 ( Печатница Димитър Ангелов )